بهترین سرمایه گذاری در ایران کدام است؟


سرمایه گذاری، راهکاری برای حفظ ارزش پول و ثروتمند شدن

پیش از آن که به بررسی بهترین روش سرمایه گذاری در ایران بپردازیم، لازم است ابتدا با اهمیت سرمایه گذاری آشنا شویم. برای این منظور تصور کنید در سال ۱۳۶۰، یک میلیون تومان سرمایه در اختیار داشتید. در آن زمان با این پول، می‌توانستید «یک خانه ۵۰ متری» در مرکز تهران بخرید. در سال ۷۰ با ۱ میلیون تومان می‌توانستید یک «ماشین معمولی» بخرید. در سال ۸۰ یک «یخچال فریزر»، در سال ۹۰ یک «جاروبرقی» و در سال ۱۴۰۰ تنها یک هارد اکسترنال متوسط‌!

در جوامعی مانند ایران که بدلیل تورم، قیمت کالاها و خدمات به طور مداوم در حال افزایش است، سرمایه گذاری به عنوان راهکاری برای مقابله با تورم و حفظ ارزش پول و قدرت خرید، اهمیت بسزایی دارد. وقتی صحبت از سرمایه گذاری می‌شود، هر کس با توجه به ذهنیت خود به گزینه‌های خاصی اشاره می‌کند:

* برخی به افزایش قیمت مسکن اشاره می‌کنند و خرید مسکن و زمین را بهترین روش سرمایه گذاری می‌دانند.
* برخی به افزایش قیمت طلا اشاره می‌کنند و خرید سکه طلا و طلا را گزینه مناسبی می‌دانند.
* برخی به افزایش نرخ ارز اشاره می‌کنند و خرید دلار و سایر ارزهای خارجی را گزینه مناسبی می‌دانند.
* برخی قیمت روز خودرو را با قیمت گذشته آن مقایسه می‌کنند و خرید خودرو را به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری می‌شناسند.
* برخی به رشد شاخص بورس اشاره می‌کنند و  بورس و خرید سهام را گزینه مناسبی می‌دانند.
* برخی به سپرده گذاری در بانک و دریافت سود بانکی را بهترین روش سرمایه گذاری می‌دانند.
* و …

چگونه می‌توان بهترین روش سرمایه گذاری را شناسایی کرد؟

نکته قابل توجه این است که:

در اولین نگاه، گزینه‌ای برای سرمایه گذاری مناسب‌تر است که بازدهی بیشتری نسبت به نرخ تورم و سایر روش ها داشته باشد.

اما در طی سالیان گذشته کدام بازار بازدهی بیشتری برای سرمایه گذاران ایجاد کرده است؟

در طی ۵ سال منتهی به سال 1400، بورس با بازدهی حدوداً ۱۴۵۰ درصدی، بهترین عملکرد را در مقایسه با سایر روش های سرمایه گذاری داشته است. در طی همین مدت، طلا با بازدهی ۸۳۳ درصد، مسکن با ۶۵۱ درصد، دلار با ۵۷۴ درصد و سپرده‌های بانکی با ۹۲ درصد، در رتبه های بعدی قرار گرفته‌اند.


آیا برای یافتن بهترین روش سرمایه گذاری فقط باید به بازدهی توجه کرد؟

قطعا خیر. هر یک از گزینه های سرمایه گذاری مانند مسکن، طلا و سکه طلا، دلار، خودرو، سپرده‌های بانکی و … شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارد و طبیعتا همه افراد، امکان حضور در همه این بازارها را ندارند. لذا برای شناسایی بهترین روش سرمایه گذاری باید علاوه بر بازدهی، به پارامترهای دیگری نیز توجه کنید. در ادامه به بررسی بیشتر ویژگی‌های بازارهای موازی بورس پرداخته می‌شود.

خرید زمین و مسکن

با توجه به قیمت مسکن و هزینه‌های ساخت و ساز آن، خرید مسکن به سرمایه زیادی نیاز دارد. علاوه بر این، زمین و مسکن قابلیت نقدشوندگی پایینی دارند و بازار شفافی برای خرید و فروش آن‌ها وجود ندارد. مواردی مانند هزینه‌های نگهداری و تعمیرات، رشد ناهمگون قیمت مسکن و زمین در شهرها و مناطق مختلف، سیاست‌های کلان مانند میزان پرداخت وام و پروژه‌های عمرانی بزرگ مانند مسکن مهر و مسکن ملی  نیز از جمله پارامترها و ریسک‌های تاثیرگذاری است که باید مورد توجه سرمایه گذاران این حوزه قرار گیرد.

خرید فیزیکی طلا و سکه طلا

بر خلاف مسکن، سرمایه گذاری در طلا با مبالغ بسیار کمتری امکان‌پذیر است و نقدشوندگی بالاتری نیز دارد. ریسک اصل یا تقلبی بودن طلا و سکه طلا، ریسک و هزینه نگهداری آن در محلی امن، وابستگی به قیمت جهانی طلا و نرخ ارز نیز از جمله مواردی است که همواره باید مورد توجه سرمایه گذاران قرار گیرد.

خرید دلار و سایر ارزهای رایج

بخشی از مردم ایران، خرید ارزهای خارجی را به عنوان بهترین روش سرمایه گذاری قبول دارند. اما باید توجه داشت که بازار ارز یکی از بازارهای پرریسک و پرنوسان است و پارامترهای بسیار زیادی نظیر روابط خارجی، روابط اقتصادی شامل واردات و صادرات، سیاست های دولتی و سیاست های کلی بانک مرکزی بر آن تاثیرگذار است. از طرف دیگر، ممکن است در شرایط خاصی خرید و فروش ارزهای پراستفاده مانند دلار و یورو، با محدودیت‌های جدی همراه شود و نگهداری مقدار زیادی از آن‌ها مطابق قانون تخلف به شمار رود.

خرید خودرو

بر خلاف کشورهای توسعه یافته دنیا، خودرو نیز در ایران به عنوان یک کالای سرمایه‌ای محسوب شود. در بسیاری از موارد، مقایسه قیمت خودرو با چند سال قبل، نشان‌دهنده افزایش قیمت بعضا غیر قابل تصور آن است. با این وجود عواملی همچون محدودیت در خرید به‌قیمت خودرو از کارخانه، هزینه‌های نگهداری و تعمیرات، هزینه‌های بیمه و عوارض، ریسک پیشرفت تکنولوژی، نااطمینانی نسبت به واردات خودروهای خارجی در آینده و نقدشوندگی کمتر نسبت به طلا و سکه طلا، موجب شده است که افراد زیادی سرمایه گذاری در سایر بازارها را به خرید خودرو ترجیح دهند.

سپرده‌های بانکی

بسیاری از افراد سپرده گذاری در بانک و دریافت سود بانکی را به عنوان یک سرمایه گذاری مناسب می‌شناسند. اما داده‌های تاریخی نشان داده است که طی سالیان گذشته، سود بانکی بسیار کمتر از میزان تورم بوده است. به بیان دیگر سپرده‌های بانکی در حفظ قدرت خرید و ارزش پول کارآمد نبوده است.

چرا سرمایه‌گذاری در بورس؟

سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش سهام شرکت ها، یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در کشورهای توسعه یافته دنیا است. در ایران نیز بازار سرمایه به عنوان یکی از بازارهای اصلی سرمایه‌پذیر، مخاطبان بسیاری را به خود جذب کرده است.

اگرچه ممکن است بازار بورس نیز مانند سایر بازارها در برخی از مقاطع زمانی دچار رکود شود. اما تجربه نشان داده است که سرمایه گذاری در بازار سرمایه در طولانی مدت بازدهی مناسب‌تری نسبت به سایر روش های سرمایه گذاری داشته است.

به طور خلاصه، در مقایسه بازار بورس نسبت به سایر بازارهای موازی باید موارد زیر را مد نظر قرار داد:

بازدهی بیشتر بورس

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، در طی ۵ سال گذشته، بورس با بازدهی حدوداً ۱۴۵۰ درصدی، بهترین عملکرد را در مقایسه با سایر روش های سرمایه گذاری داشته است. به طور کلی بازدهی بازار بورس نسبت به سایر بازارهای موازی نظیر طلا، سکه طلا، مسکن، خودرو، دلار و سپرده‌های بانکی در طولانی مدت بیشتر بوده است.

نقدشوندگی بیشتر بورس

نقدشوندگی به این معناست که بتوانید یک دارایی را سریع و راحت تبدیل به پول نقد کنید. در بسیاری از موارد، سرمایه گذاری در بازار بورس نسبت به سایر بازارهایی همچون مسکن و خودرو نقدشوندگی بیشتری دارد. البته باید توجه داشته باشید که تمام سهم‌های موجود در بورس نقدشوندگی بالایی ندارند. لذا توصیه می‌شود پیش از سرمایه‌گذاری در یک سهم، متوسط حجم معاملات روزانه آن را بررسی کنید.

امکان مدیریت ریسک بیشتر بورس

برخلاف سایر بازارهای سرمایه گذاری نظیر طلا، سکه طلا، ارزهای خارجی و خودرو که گزینه‌های فرد برای سرمایه گذاری محدود است، در بازار بورس هم‌اکنون بیش از ۶۰۰ اوراق بهادار با سطوح مختلفی از ریسک و بازده وجود دارد. شما می‌توانید با تشکیل سبدی از انواع دارایی ها در بازار سرمایه و استفاده از ابزارها و راهکارهای متنوع سرمایه گذاری، ریسک خود را به بهترین روش ممکن مدیریت کنید.

سرمایه گذاری با مبالغ کم در بورس

در حال حاضر حداقل با ۵۰۰ هزار تومان می‌توان در بازار بورس سرمایه گذاری کرد. در حالی که برای سرمایه گذاری در مواردی مانند خرید فیزیکی سکه طلا و خودرو به سرمایه چند میلیون تومانی و برای سرمایه گذاری در زمین و مسکن به سرمایه‌ چند صد میلیون تومانی نیاز است. برای آشنایی بیشتر با روش های سرمایه گذاری با پول کم، مقاله سرمایه گذاری با پول کم را بخوانید.

سهولت انجام معاملات بورس

سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش انواع اوراق بهادار به صورت آنلاین و از طریق سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها انجام می‌شود. در حالی که در سایر بازارها مانند طلا، خودرو، مسکن و دلار چنین امکانی وجود ندارد.

شفافیت معاملاتی بیشتر بورس

بازار بورس نسبت به سایر بازارهای موازی شفافیت معاملاتی بیشتری دارد و نهادهای نظارتی در بازار سرمایه حضور پررنگ‌تری دارند. همچنین کلیه شرکت‌هایی که سهام آن‌ها در بورس مورد داد و ستد قرار می‌گیرد، موظف هستند صورت های مالی خود را به صورت دوره‌ای در وبسایت کدال منتشر کنند. با بررسی این گزارش‌ها می‌توانید از میزان بدهی، درآمد، سرمایه‌گذاری‌های شرکت و بسیاری از موارد دیگر مطلع شده و بهترین شرکت ها را برای سرمایه گذاری شناسایی کنید.

از طریق بورس در بازارهای موازی سرمایه گذاری کنید!

علاوه بر سهام شرکت‌ها، امکان سرمایه گذاری در دارایی‌های مانند سکه طلا نیز از طریق بازار سرمایه وجود دارد. در ادامه به برخی از مواردی اشاره می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند از طریق بازار سرمایه در آن‌ها سرمایه گذاری کنند:سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت جایگزین سپرده های بانکی و سود بانکی

صندوق های سرمایه گذاری یکی از مهم‌ترین سازوکارهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی هستند. هنگامی که واحدهای صندوق های سرمایه گذاری را خریداری می‌کنید، در واقع مدیریت دارایی خود را به یک تیم حرفه‌ای و باتجربه می‌سپارید. این تیم با توجه شناختی که در خصوص بازارهای مختلف دارد، می‌تواند بازده مناسبی را در ازای ریسکی که می‌پذیرید برای شما ایجاد کنند. از این رو اگر فرصت کافی برای تحلیل بازار را ندارید، صندوق های سرمایه گذاری یکی از بهترین گزینه های شما خواهد بود.

صندوق های سرمایه گذاری متناسب با ترکیب دارایی‌هایشان، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که یکی از آن ها، صندوق های با درآمد ثابت است. در ادامه با چند ویژگی صندوق های درآمد ثابت آشنا می‌شویم:

* ریسک صندوق‌های با درآمد ثابت در حدود ریسک سپرده‌های بانکی است.
* بازدهی سالیانه صندوق‌های با درآمد ثابت نیز در حدود بازدهی سالیانه سپرده‌های بانکی بلند مدت و اندکی بیشتر از آن‌ها است.
* سود بانکی با توجه به حداقل موجودی ماه تعیین می‌شود. اما سود صندوق‌های با درآمد ثابت به صورت روزشمار محاسبه می‌شود.

خرید سکه طلا از طریق بورس جایگزین خرید فیزیکی سکه طلا

گواهی سپرده کالایی سکه طلا در سال ۱۳۹۴ با هدف کاهش ریسک های سرمایه گذاری خرید سکه و همچنین شفافیت و کشف قیمت رسمی سکه معرفی شد. معامله‌گران با خرید و فروش گواهی سپرده کالایی سکه از طریق سامانه‌های معاملاتی بورس، می‌توانند از مزایایی مانند کارمزد پایین‌تر در معاملات، امکان وثیقه‌گذاری گواهی برای دریافت تسهیلات، از بین رفتن ریسک نگهداری سکه و … بهره‌مند شوند. در ادامه با چند ویژگی گواهی سپرده کالایی سکه طلا آشنا می‌شویم:

* با خرید سکه طلا از بورس ریسک تقلبی بودن آن از بین می‌رود.
* با خرید سکه طلا از بورس ریسک نکول طرفین در تحویل سکه یا پرداخت وجه آن از بین می‌رود.
* خرید و فروش سکه طلا در بورس به راحتی و از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین انجام می‌شود.
* با خرید سکه طلا از بورس ریسک مواردی همچون سرقت یا فقدان سکه طلا در جابجایی‌ها از بین می‌رود.

در صورتی که مایل هستید در بازار طلا سرمایه گذاری کنید ولی فرصت یا دانش کافی برای تحلیل بازار را ندارید، صندوق سرمایه گذاری طلا، نظیر صندوق عیار کارگزاری مفید، یکی از بهترین گزینه‌های شما برای سرمایه گذاری خواهد بود.

جالب است بدانید برای سرمایه گذاری در نقره، زعفران، پسته و زیره نیز در بازار سرمایه راهکارهایی مطمئن ارائه شده است. به این ترتیب بدون نیاز به دریافت کالاها می‌توانید روی آن‌ها سرمایه گذاری کنید و ریسک های ناشی از نگهداری فیزیکی کالاها را کاهش دهید.

خرید سهام شرکت‌های صادراتی وابسته به دلار جایگزین خرید ارز و دلار

در بازار سرمایه، سهام بسیاری از شرکت های صادراتی پذیرش شده است. به طور معمول ارزش سهام این شرکت‌ها هم راستا با رشد دلار یا ارز‌های دیگر رشد می‌کند. به این ترتیب به جای سرمایه گذاری در ارزهای خارجی و تحمل ریسک‌هایی نظیر تقلبی بودن، سرقت و …، می‌توانید سهام این شرکت‌ها را خریداری کنید. مهمترین مزایای سرمایه گذاری در شرکت‌های صادراتی عبارتند از:

* منتفع شدن از افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها در زمان افزایش نرخ دلار
* خرید و فروش راحت‌تر سهام این شرکت‌ها نسبت به خرید و فروش فیزیکی دلار
* نگهداری دلار بیش از سقف تعیین شده آن غیرقانونی است در حالی که نگهداری سهام محدودیتی ندارد.